Czym jest puder dla dzieci i z czego się składa?

Większość pudrów jest oparta na talku. Wchłania wilgoć i łagodzi stany zapalne. Wiele rodzajów pudrów dla dzieci zawiera cynk, który ma również działanie przeciwzapalne. Jest on ważny dla układu odpornościowego. Nie każdy wie, że puder dla niemowląt i dzieci doskonale sprawdza się w walce z wypryskami.

Jak stosować puder dla dzieci?

Bardzo drobny proszek nakłada się na oczyszczoną skórę dziecka, przeciwdziałając tym samym podrażnieniom i zapaleniom. Głównymi składnikami pudru są:

  • węglan magnezu,
  • tlenek cynku,
  • talk.

Jakie znaczenie ma talk i tlenek cynku w pudrze?

W szczególności talk odgrywa dominującą rolę ze względu na efekt usuwania wilgoci. Element ten jest jednak często przedmiotem dyskusji. Talk stosuje się go ze względu na efekt kontraktacji, który ma również właściwości redukujące pory. Jest absolutnie odporny na wilgoć i dlatego jest często stosowany w przemyśle farmaceutycznym. Nawet proszek na gumie do żucia często zawiera talk. Ze względu na kontrowersyjną dyskusję na temat talku, niektórzy producenci rezygnują teraz ze składnika lub obniżyli jego zawartość. Te zmiany w produktach nie są kontrolowane przez prawo. Tlenek cynku znany jest ze swojego antyseptycznego charakteru, łagodzi istniejące stany zapalne i zapobiega powstawaniu nowych podrażnień dotkniętych obszarów skóry, takich jak plamy i zaskórniki. Może on wchłaniać ropę i wydzieliny z ran i jest odpowiedzialny za przyleganie pudru do skóry. Jednocześnie składnik ten pochłania również nadmiar wilgoci z rany i wysusza obolałe obszary.

Do czego wykorzystuje się puder?

Ze względu na działanie przeciwzapalne i wchłaniające, puder dla dzieci jest często stosowany w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry. Są to rany w okolicy pośladków lub nadwrażliwość na pieluchę. Niektóre dzieci cierpią również chronicznie na te dolegliwości, a puder dla niemowląt często nie wystarcza do leczenia bolesnych stanów zapalnych.

Rodzaje pudru

W aptekach, supermarketach, sklepach specjalistycznych dla dzieci i sklepach z żywnością ekologiczną znajduje się niezliczona liczba rodzajów pudru dla dzieci. Większość z nich zawiera 90% talku. Ceny wahają się od 2 do 12 zł. Niektórzy producenci zamiast talku polegają obecnie na skrobi kukurydzianej. Produkt ten ma również działanie chłodzące. Jego główny składnik Citroganix działa antyseptycznie i nie zawiera parabenów. Po nałożeniu na skórę, ten balsam zamienia się w proszek. Niektórzy producenci kosmetyków oferują zioła lecznicze, takie jak arnika, nagietek i echinacea. Mimo to talk jest tu również stosowany jako główny składnik.