Jakie kosmetyki wybierać dla małych dzieci?

Nasze dzieci wymagają szczególnej pielęgnacji. Ich skóra jest cieńsza i bardziej wrażliwa niż u dorosłych i nie może jeszcze w pełni spełniać swojej funkcji ochronnej. To sprawia, że jakość kosmetyków, które stosujemy do pielęgnacji dzieci, jest tym bardziej istotna. Wielu producentów kosmetyków naturalnych oferuje specjalne serie dla dzieci, na które składają się:

  • kremy,
  • olejki do skóry,
  • szampon,
  • filtr przeciwsłoneczny,
  • pasta i szczoteczka do zębów.

Dlaczego należy wybierać dla dzieci kosmetyki naturalne?

W przypadku konwencjonalnych kremów dla dzieci jest wiele problemów. Zazwyczaj zawierają one sztuczne tłuszcze na bazie oleju, które zakłócają równowagę wilgotności skóry. Często stosowane są również emulgatory na bazie glikolu polietylenowego. Podejrzewa się, że skóra staje się bardziej przepuszczalna dla substancji szkodliwych. Niebezpieczne dla zdrowia substancje zapachowe i konserwujące również nie stanowią wyjątku. Wszystko to powinno być stosowane do skóry, która u niemowląt jest pięciokrotnie cieńsza niż u dorosłych, bardziej przepuszczalna i znacznie bardziej wrażliwa. Ponieważ dwie warstwy ochronne rogówki i płaszczu kwasowego nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Skóra szybciej wysycha podczas kąpieli i łatwo się zaczerwienia. Producenci naturalnych kosmetyków zwracają uwagę na składniki, które są przyjazne dla skóry niemowląt.

Czym myć włosy dzieciom?

Stosowanie szamponów dla dzieci nie do końca ma sens. Tak długo, jak włosy są rzadkie, wystarczy woda z odrobiną oleju. W przypadku starszych dzieci środki powierzchniowo czynne powinny być możliwie łagodne, tak aby nie podrażniały oczu.

Jakie pasty wybierać dla dzieci?

Naturalne pasty do zębów nie zawierają substancji słodzących, takich jak te znajdujące się w wielu konwencjonalnych pastach do zębów. Dotyczy to również fluoru. Jednak przeważa opinia stomatologów, że dodatek ten jest niezbędny dla zębów dzieci.

Jak chronić przed nadmiernym słońcem?

Ważną rolę odgrywa również ochrona przeciwsłoneczna. Jak tylko maluchy będą mogły chodzić, nie będą już znajdować się pod naszą ochroną w cieniu. Oczywiście, ubrania i kapelusz z szerokim rondem stanowią najlepszą ochronę przed słońcem. Ale ręce i nogi wymagają ochrony przed promieniowaniem UV. Chemiczne filtry są powszechne w produktach konwencjonalnych, ale naturalne kosmetyki dla dzieci ich nie zawierają. Zazwyczaj dwutlenek tytanu i tlenek cynku są używane jako filtry UV. Te pigmenty odbijają światło słoneczne, chroniąc tym samym skórę. Są one uważane za bardziej przyjazne dla skóry niż chemiczne filtry UV.