Ranking Firanek ⇒ Jak wybrać firany, aby wnętrze było piękne i funkcjonalne?

Wybór odpowiednich firan przesądza o charakterze wnętrza, zwłaszcza jeśli mowa o salonie, który łączyć powinien funkcjonalność z elegancją. W tego rodzaju przestrzeni powinniśmy się czuć komfortowo, jednocześnie wyrażając swój indywidualny styl, niezależnie od faktu, czy mowa tu o kameralnym, domowym saloniku, czy salonie reprezentacyjnym przeznaczonym dla gości.

Jakie firany są najchętniej wybierane? Ranking na Luty 2022

Prezentujemy propozycje firanek, które są najchętniej wybierane przez Kupujących.

Jakie firanki wybrać? Kryteria zakupowe firan

Okno uchylne czy fragment uczęszczanego balkonu lub tarasu?

Wybór firan do salonu zależny jest od faktu, czy okno, na którym firany będą zawieszone, jest użytkowane jako część balkonu, czy też otwiera się je sporadycznie. W zależności od odpowiedzi na te pytania, projektanci podpowiadają różne rozwiązania stylistyczne. Okno jedynie uchylane i traktowane jako element naturalnej wentylacji pomieszczenia udekorowane może być ciężkimi firanami.

Kolejny Ranking 2021:  Ranking Firanek do salonu ⇒ Jakie firany do salonu powiesić?

Okno będące częścią uczęszczanego balkonu musi być udekorowane nieco lżejszą firaną.

Inne kryterium podstawowe prawidłowego doboru firan to decyzja, czy firana ma służyć zasłanianiu okna przed spojrzeniami z ulicy, czy też jest ona jedynie delikatnym elementem dekoracji okiennej, eksponującej na przykład reprezentacyjny ogród.

Co brać pod uwagę planując zakup firan?

Doświadczeni projektanci wnętrz na pytanie: jakie wybrać firany, podpowiadają metodę pięciu pytań. Najlepiej pytania te zapisać, a odpowiedzi wynotować:

  • jaki ma być styl wnętrza?
  • jakie będzie jego przeznaczenie (funkcjonalność)?
  • jaka jest wielkość pomieszczenia?
  • czy kolorystyka i materiał firan mają być głównym elementem dekoracji, czy tylko jej tłem?
  • czy planujemy jeszcze inne dodatki i ozdoby, czy stawiamy na proste firany?

Metoda pięciu pytań pozwala zaplanować zakup najodpowiedniejszych firan do danego wnętrza i ich satysfakcjonujące użytkowanie na co dzień.

Wnętrze klasyczne czy loftowe?

  • Wybór odpowiednich firan zależy od dominującego stylu wnętrza. We wnętrzach klasycznych, z elementami stylizacji historycznej sprawdzą się świetnie cięższe firany, dobrze komponujące się z pluszowymi zasłonami.
  • Wnętrza nowoczesne to okazja do wielu eksperymentów stylistycznych i zastosowania chociażby naturalnych lnianych firanek o grubych, prześwitujących splotach.
  • W pomieszczeniach utrzymanych w stylu loftowym świetne będą odważne tiulowe lub koronkowe akcenty, które świetnie kontrastują z surowym charakterem pozostałych aranżacji.

Zasada: im mniejsze pomieszczenie, tym lżejsze firany

Pamiętajmy, że firany, zwłaszcza zestawione z towarzyszącymi im zasłonami, optycznie powiększają lub pomniejszają wnętrze. We wnętrzu o małych parametrach zrezygnujmy więc z ciężkich firan z frędzlami, gdyż stworzą one wrażenie ciasnej organizacji przestrzeni.

Kolejny Ranking 2021:  Ranking Firanek do pokoju ⇒ Jakie firany będą odpowiednie do pokoju?

Przestronne sale balowe lub bankietowe znakomicie nadają się natomiast do ocieplenia ich bogato zdobionymi firanami, także wielowarstwowymi i upinanymi dodatkowymi spinkami lub kokardami.

Czy firany są dominującą ozdobą pomieszczenia, czy tylko elementem jego dekoracji?

Firany mogą być główną dominantą stylistyczną pomieszczenia i wówczas zdecydować się możemy na ich wyraziste kolory, na przykład czerwienie lub czernie. Jeśli zaś są one jedynie delikatnym tłem dla ciężkich, litych mebli, postawmy raczej na skromne, lekkie materiały.

We wnętrzach o charakterze rustykalnym ciekawy efekt stanowią krótkie firany z elementami rękodzieła, na przykład ręcznie naszywanymi aplikacjami lub haftami. Wnętrza udekorowane natomiast obrazami lub rzeźbami to miejsce dla bardzo delikatnych firan w jasnych kolorach, od zimnych bieli i kremów, do nieco cieplejszych żółci i pomarańczy.

Klasyka eleganckiej bieli firan i jej uniwersalne zastosowania aranżacyjne

Jeśli inwestujemy w firany, które znajdą się we wnętrzu o zmiennym wystroju lub bez wyraźnej stylistyki, na przykład w salonie wyposażonym wyłącznie w sofy, krzesła i stół prezydialny, postawmy na eleganckie, śnieżnobiałe, gładkie firany. Biała firana bez wzoru, lekko przezroczysta tworzy wrażenie czystości i elegancji. Łatwo ją także dokomponować do różnego typu zasłon, zatem sprawdzi się ona zarówno jako tło dekoracji okna, jak i jego jedyny, choć niewyróżniający się element aranżacyjny.

Dodatkowo projektanci wnętrz podpowiadają, iż biała, gładka firana doskonale współgra z roślinami okiennymi lub ikebaną na stole, tworząc interesującą ramę dla zieleni i innych, naturalnych kolorów. Dzięki temu wystrój wnętrza jest spójny i konsekwentny, nawet jeśli często ulega on zamianie lub nie jesteśmy jeszcze pewni jego ostatecznego przeznaczenia.

Ranking Firan + Opis – Luty 2022

Pełne zestawienie TOP10 najchętniej wybieranych firanek, wraz z ich opisem oraz specyfikacją techniczną. Ranking zawierający polecane firany jest aktualizowany na bieżąco.

☆ Firana panelowa chroniąca przed słońcem (2 części) (6973968494928) ☆

Firana panelowa chroniąca przed słońcem (2 części) (6973968494928) Najniższa Cena Online Ochrona przed słońcem i niechcianymi spojrzeniami, z naturalnym tematyką. Wysokiej jakości firana panelowa oferująca ochronę przed słońcem, zdobiona atrakcyjnym cyfrowym nadrukiem z naturalnym motywem. Rewelacyjna ponadto w roli ścianki działowej.
  • Producent bonprix 
Kolejny Ranking 2021:  Ranking Firanek do sypialni ⇒ Jak dobrać odpowiednie firany do sypialni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.