Ranking Karniszy metalowych ⇒ Na jakie karnisze metalowe warto się zdecydować?

Karnisz karniszowi nierówny. Dostępnych jest na rynku wiele typów, fasonów i materiałów, z jakich są wykonane. Na co zwracać uwagę podczas dopasować karniszy do swojego domu? W tym artykule dowiemy się, jakie karnisze metalowe wybrać.

Jeśli chodzi o karnisze ścienne, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na metraż samych okien. Będzie on potrzebny przy sprawdzaniu długości karniszy. Aby dobrze się prezentował, należy dodać do długości wnęki okiennej około 40–60cm (po 20-30 cm z każdej strony) oraz 7-8cm od jej górnej krawędzi. Są to punkty najlepiej sprawdzające się przy rozmieszczaniu zasłon.

Co się zaś tyczy karniszy sufitowych to oprócz wspomnianym wcześniej metrażu okien zwróćmy uwagę na szerokość parapetu. Przy bardzo wystającym podokienniku firana będzie się źle układać, jeśli karnisz ustawimy zbyt blisko wnęki okna.

Jakie karnisze metalowe są najchętniej wybierane? Ranking na Luty 2022

Prezentujemy propozycje karniszy metalowych, które są najchętniej wybierane przez Kupujących.

Typy karniszy

Niezależnie od typu karnisze są pojedyncze lub podwójne. Mogą również być montowane na suficie bądź ścianie, jednak jest to z góry ustalone przez producenta. Dla osób planujących wieszać firany i zasłony rekomenduje się typ podwójny, gdyż dodatkowa rurka umożliwia swobodne przesuwanie zasłon.

Kolejny Ranking 2021:  Ranking Karniszy drewnianych ⇒ Jakie karnisze drewniane będą najlepsze?

Wyróżniamy trzy główne typy karniszy:

  • drążkowe – mają kształt prostej rurki z odpowiednio wystylizowanymi końcami. W tym wypadku są wersje gdzie na całej długości drążka ponawlekane są pierścienie, z wbudowanymi „żabkami” do zawieszania firan. Są też karnisze bez pierścieni i „żabek” wymagające zakupu firan z odpowiednimi otworami, biegnącymi przez ich górną część.
  • szynowe – są to dość cienkie „belki” z wyżłobieniami lub tak zwanymi „szynami”.
  • drążkowo-szynowe – połączenie dwóch poprzednich. Jest to metalowa rurka z równoległą bruzdą na żabki do zawieszenia firan. Ich zaletą jest to, że można połączyć kilka sztuk w jedną bez ingerencji w funkcjonalność.

Materiał karniszy

Co się tyczy karniszy metalowych, to są one zazwyczaj zrobione ze stopu cynku i aluminium, a kolor uzyskuje się dzięki galwanizacji*.

*galwanizacja – proces elektro-chemiczny polegający na pokryciu materiału cienką warstwą metalu o odpowiednim kolorze i właściwościach.

Czyli pozornie np. miedziany karnisz będzie po prostu pokrywała warstwa tego metalu.

Szacuje się, że 80% kupowanych karniszy jest metalowa. Ich wszechstronne zastosowanie oraz atrakcyjny wygląd zadowolą osoby ceniące tradycyjne wykonanie, jak i te chcące podkreślić swoją indywidualność.

Drugim metalem, jaki się stosuje, jest aluminium. Ten powszechnie stosowany metal idealnie sprawdzi się do nowoczesnego, jak i minimalistycznego wystroju wnętrz. Są bardzo proste, jednak niczym nie ustępują wyglądem swoim metalowym odpowiednikom.

Karnisze PCV są zazwyczaj szynowe i stosuje się je w miejscach użytkowych jak hotele i szpitale. Bardzo łatwo się je czyści i są świetnym rozwiązaniem, dla pomieszczeń gdzie okna osadzone są bardzo blisko sufitu, co uniemożliwia powieszenie tradycyjnych karniszy.

Jakie karnisze metalowe wybrać? Kryteria zakupowe karniszy wykonanych z metalu

Dobrze dobrany karnisz to nie lada wyzwanie. Jest tu kilka istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę.

Pomieszczenie

Jeśli w każdym pokoju mamy takie same zasłony – to problem z głowy. Jednak w wielu domach firany i zasłony w kuchni różnią się od tych w salonie czy sypialni. Im większe gabarytowo będą nasze okrycia okienne, tym grubsze będą same karnisze. Nie chodzi tu tyle o udźwig karniszy co o estetykę całego wnętrza. Zasłony i firany nie mogą przyćmić tego, na czym są powieszone i na odwrót.

Zwykle grubość karniszy to 1619 i 25mm. Te najgrubsze, czyli 25mm dobrze sprawdza się przy ciężkich zasłonach, gdyż dzięki swojej masywności ładnie odznaczą się na ścianie. Sprawdza się w sypialniach i wnętrzach urządzonych w stylu kolonialnym.

Rurka 16mm będzie idealna do kuchni lub łazienki gdzie nie ma raczej potrzeby zakładania zasłon. Tłuszczpara wodna i kurz najczęściej unoszą się właśnie w kuchni i osadzają na wszystkim. Tam nadadzą się lekkie firany jak makarony bądź nawet zazdroski, które łatwo będzie ściągnąć, wyprać i zawiesić z powrotem.

Typ firan i zasłon

Przed zakupem karnisza musimy zastanowić się, jak usytuujemy firany i zasłony w oknie danego pomieszczenia. Czy będziemy je przesuwać do końca, czy będą zwisać luźno czy je zwiążemy? Czy będą to gardinki czy proste zasłonyzazdroski czy makarony? Dlatego do małych okien nie dobierzemy karniszy kończących się równo z wnęką okienną, gdyż np. proste zasłony zakryją nam 3/4 całej ich powierzchni. Dobrze jest przemyśleć takie rzeczy.

Osobiste preferencje a rozmiar okna

Tu sprawa jest nieco skomplikowana. Bo oprócz tego, czy będziemy chcieli przesuwać firany do końca karnisza, czy nie, jak planujemy ich usytuowanie od sufitu i wnęki okna, dobrze jest też przemyśleć odpowiedni model samego karnisza.

Kolejny Ranking 2021:  Ranking karniszy aluminiowych - Jakie wybrać najlepsze karnisze aluminiowe?

To bardzo ważne, aby nie gryzł się on z całym wystrojem wnętrza, a dodatkowo by jego ozdobność nie przerosła funkcji, którą pierwotnie miał spełniać.

Ranking Karniszy metalowych + Opis – Luty 2022

Pełne zestawienie TOP10 najchętniej wybieranych karniszy metalowych, wraz z ich opisem oraz specyfikacją techniczną. Ranking zawierający polecane karnisze z metalu jest aktualizowany na bieżąco.

☆ Karnisz OSLO 240 cm pojedynczy srebrny satyna 19 mm metalowy (5902166895245) ☆

Karnisz OSLO 240 cm pojedynczy srebrny satyna 19 mm metalowy (5902166895245) Najniższa Cena Online Prosty surowy karnisz pojedynczy Oslo podkreśla się atrakcyjnym designem bez nadmiaru ozdobników. Gdybyśmy mieli go opisać jednym słowem, z pewnością byłoby to słowo subtelność. Delikatne wsporniki i proste zakończenia wywołują, iż karnisz wyszuka się w różnorodnych stylach wnętrzarskich. Tutaj zwykle będziemy grać tkaniną, która zawiśnie na drążku. Niewątpliwie ten metalowy karnisz powstał z myślą o tych wszystkich, którzy kochają postępowość we wnętrzach w zróżnicowanym wydaniu. Jeśli cenisz proste rozwiązania, a najczęściej swój czas, to ten model powstał właśnie dla Ciebie. Prosty montaż, gdzie narzędzi używamy tylko przy instalacji wsporników. Pozostałe części montujemy ze sobą na wcisk. Dzisiaj zamiana zasłony czy firany nie sprawi problemu. Karnisz sprzedawany jest w komplecie bez kółek.
  • Producent MARDOM 
  • Długość 240 cm
  • Materiał metal 
  • Typ pojedynczy 
Kolejny Ranking 2021:  Ranking karniszy w zabudowie - Jakie wybrać najlepsze karnisze w zabudowie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.