Ranking Markiz tarasowych ⇒ Na jakie markizy tarasowe się zdecydować?

Markizy na tarasie przydadzą się każdemu. Jeśli za mocno świeci słońce lub pada deszcz, wystarczy rozłożyć markizę. Poczujemy się wtedy komfortowo na swoim tarasie, mimo złych warunków pogodowych.

Jeszcze kilkanaście lat temu markizy kojarzyły się z kawiarniami, restauracjami i barami ze stolikami na zewnątrz. Dzisiaj są one w wielu prywatnych domach. Są nie tylko znakomitą dekoracją, ale i wspaniale chronią przed słońcem i deszczem. Jaką markizę zamontować  na swoim tarasie, co powinna ona posiadać ? Przede wszystkim powinna być odporna na warunki pogodowe, estetyczna i powinna być solidnie i bezpiecznie zamontowana.

Jakie markizy tarasowe są najchętniej wybierane? Ranking na Czerwiec 2021

Prezentujemy propozycje markiz tarasowych, które są najchętniej wybierane przez Kupujących.

Jakie markizy tarasowe najlepsze? Kryteria wyboru

Rodzaje markiz  w domach jednorodzinnych

 Osłony montowane w domach jednorodzinnych można podzielić na markizy:

 • tarasowe – główną ich rolą jest ochrona tarasów przed słońcem i deszczem, są często spotykane;
 • balkonowe – montuje się je głównie jako osłona silnie nasłonecznionych okien;
 • fasadowe – również chronią domy przed przegrzaniem. Montuje się je podobnie jak rolety, bezpośrednio do okien;
 • markizolety – mają one wysięgnik, którym można regulować ilość światła wpuszczaną do pomieszczenia.

Można także markizy montować w blokach, ale balkon powinien najlepiej znajdować się na najwyższej kondygnacji budynku. Aby taką markizę zamontować, należy zwrócić  z prośbą o zgodę na jej zamontowanie do spółdzielni mieszkaniowej.

Budowa markiz

Markizy zbudowane są z:

 • materiału impregnowanego z ochronną powłoką lub z tworzywa sztucznego. Materiał ten musi być wysokiej jakości. Zastosowana tkanina musi być odporna na płowienie, podmuchy wiatru i zanieczyszczenia. Może być zastosowany także materiał samooczyszczający się, nie trzeba wtedy takiej markizy myć myjką ciśnieniową. Musi też odbijać promieniowanie UV. Tkanina musi być też bardzo mocna, odporna na rozdarcia;
 • wysięgnika i rury nawojowej. Na wysięgniku rozpostarty jest materiał, który można nawinąć na rurę.
 • mechanizmu sterującego. Markizę można zwinąć i rozwinąć za pomocą taśmy, korby ręcznej lub elektrycznego silniczka. Osłona sterowana ręcznie musi być zwinięta przed gwałtownym deszczem lub burzą, aby uniknąć jej uszkodzenia. W przypadku sterowania elektrycznego, uruchamia się markizę pilotem lub specjalnymi klawiszami. Jeżeli dodatkowo jest wyposażona w czujnik pogodowy, to w przypadku deszczu lub dużego wiatru, sama automatycznie się poskłada.

Montaż markiz

Markizy można zamontować na trzy sposoby:

 • można przymocować ją do krokwi dachowych i spadku balkonu. Przymocowuje się ją za pomocą specjalnych wkrętów i wieszaków, niezbędna będzie instrukcja obsługi.
 • można także przymocować do ściany. Tutaj należy użyć odpowiedniej długości i grubości kołków rozporowych.
 • można przymocować ją także za pomocą specjalnych tulei. Jest to najbardziej skomplikowany sposób montażu na przegrodach dwuwarstwowych, w których występuje ocieplenie. Tuleje wraz z żywicą i prętem ocynkowanym, montuje się w specjalnych otworach dochodzących aż do warstwy nośnej muru. Jest to niezwykle mocny i trwały sposób montażu.

Dodatkowe elementy markiz

Aby markizy były naprawdę komfortowe można je wyposażyć w dodatkowe elementy, takie jak:

 • mechanizm regulujący kąt nachylenia – można zmienić kąt nachylenia osłony, dostosowując go do kąta padania promieni słonecznych za pomocą korbki lub pilota;
 • oświetlenie – markiza może mieć dodatkowe oświetlenie punktowe lub całościowe za pomocą listew;
 • promiennik ciepła – w zimne dni dogrzewa powierzchnie pod osłoną;
 • czujnik pogodowy – w razie wietrznej lub deszczowej pogody, markiza automatycznie się schowa;
 • automatyczne sterowanie – za pomocą pilota lub łącznika ściennego można sterować markizą.

Markizy na tarasie to przede wszystkim wygoda, estetyczny wygląd oraz zabezpieczenie przed deszczem i wiatrem. Najczęściej montuje się markizy od 3 do 5 metrów szerokości. Mogą one zakrywać cały bądź tylko część tarasu. Jeżeli nie chcemy, aby cały taras był zacieniony lub w części jego rosną roślinki, to dobrze jest założyć mniejszą markizę nie zakrywająca całej przestrzeni. Najlepiej skontaktować się z firmą zakładającą markizy i oferującą dobre doradztwo techniczne. Specjaliści zrobią dokładne pomiary, a także doradzą jakie markizy będą pasować do tarasu, biorąc pod uwagę stopień jego nasłonecznienia i kąt padania promieni słonecznych. Doradztwo takie jest nieocenione, zwłaszcza, gdy nie mamy dobrego rozeznania w temacie.

Ranking Markiz tarasowych + Opis – Czerwiec 2021

Pełne zestawienie TOP10 najchętniej wybieranych markiz tarasowychc, wraz z ich opisem oraz specyfikacją techniczną. Ranking zawierający polecane markizy tarasowe jest aktualizowany na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *