Jakie wybrać zasłony na taras?

Podczas wiosny i lata taras jest przedłużeniem mieszkania. To właśnie tam możemy cieszyć się aromatyczną kawą o poranku i błogimi chwilami relaksu w otoczeniu natury. Mimo, że piękna, słoneczna pogoda jest bardzo pożądana podczas spędzania czasu na tarasie, czasem może być jednak uporczywa. To sprawia, że o pewnych godzinach wręcz unikamy przesiadywania na tarasie.

Z kolei deszcz może skutecznie zakłócić różnego rodzaju imprezy rodzinne, zmuszając nas do przeniesienia się do domowej przestrzeni. Z tego powodu, warto zastanowić się nad zawieszeniem na tarasie zasłon.

Jaką funkcję pełnią zasłony na tarasie?

Jesteśmy przyzwyczajeni do zawieszania zasłon w oknach mieszkania. Okazuje się, że mogą one być również użyteczne na tarasie, a nawet na balkonie. Zasłony w tym miejscu spełniać mogą kilka funkcji:

  • estetyka przestrzeni
  • ochrona przed słońcem
  • ochrona przed wiatrem i deszczem
  • zapewnienie prywatność

Z tego powodu, przed zakupem zasłon, warto zastanowić się jaką funkcję mają one spełniać na naszym tarasie. Ze względu na oczywistą użyteczność zasłon, kwestie estetyki należy pozostawić sobie na koniec planowania aranżacji tarasu.

Zasłony na tarasie – ochrona przed słońcem

Ekspozycja na słońce jest niezmiernie potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Dodatkowo, jeśli jest umiarkowana, jest również bardzo przyjemna. To właśnie pragnienie obcowania z naturą w piękne, słoneczne dni skłania nas do stworzenia przytulnego tarasu. Mimo to, promienie słoneczne czasem potrafią być bardzo uciążliwe. Utrudniają przebywanie na dworze, a dodatkowo mocno nagrzewają meble ogrodowe, uniemożliwiając ich użytkowanie, czasem nawet je niszcząc. Z tego powodu, warto zadbać o to, by taras był przestrzenią, w której przebywanie jest zawsze jednakowo przyjemne. Można to osiągnąć dzięki zawieszeniu zasłon na tarasie.

Przeciwsłoneczne zasłony na taras – jaka tkanina?

To, jakie zasłony wybierzemy jako ochronę przed słońcem zależy przede wszystkim od efektu, który chcemy uzyskać. Duże znaczenie ma tutaj gramatura tkaniny. Jeśli chcemy zapewnić sobie delikatną osłonę, wówczas możemy zastosować lekkie, nieco przezierne materiały. W takim przypadku, promienie słoneczne nadal będą do nas docierać, jednak już z mniejszą intensywnością. Z kolei, jeśli chcemy maksymalnie ograniczyć swoją ekspozycję na słońce podczas upalnych dni, warto rozważyć solidne tkaniny typu blackout.

Zasłony na taras – ochrona przed wiatrem i deszczem

Wiatr i deszcz potrafią skutecznie utrudnić przyjmowanie gości na tarasie. Dodatkowo, piękna pogoda w każdej chwili może zmienić się w intensywne opady deszczu, a chłodny wiatr potrafi wygonić całe towarzystwo do domu. W takich sytuacjach zasłony na taras przychodzą z pomocą. Ich ogromną zaletą jest fakt, że można je bardzo szybko rozsunąć, tworząc tym samym barierę ochronną.

Zasłony na taras ochraniające przed wiatrem i deszczem – jaka tkanina?

Wybierając zasłony, które mają ochraniać nas przed deszczem i wiatrem warto zwrócić uwagę na tkaniny z tworzyw sztucznych, z powłoką wodoodporną. Istnieje również możliwość zawieszenia zasłon z materiałów naturalnych, takich jak bawełna, czy len, jednak wówczas należy przemyśleć kwestię ich obciążenia. Można to zrobić za pomocą kieszonek na obciążniki lub też zastosować metodę wiązania. Trzeba też pamiętać, że tkaniny typowo wodoodporne są dużo bardziej wytrzymałe.

Zasłony na taras – prywatność w miejscu odpoczynku

Odpoczywając na tarasie pozwalamy sobie na absolutny, błogi relaks. Niestety jednak, nie każdy może sobie pozwolić na brak obecności sąsiadów. Domy budowane w bliskiej odległości mają to do siebie, że przebywając na działce musimy liczyć się z towarzystwem sąsiadów. O ile podczas prac ogrodowych nie jest to szczególnie uciążliwe, to jednak podczas spędzania czasu na tarasie, czy też przyjmowania gości możemy czuć się niekomfortowo. W tej sytuacji także z pomocą przychodzą zasłony. Takie wykorzystanie zasłon nie wymaga już specjalnych zasad pod względem wyboru tkaniny. Warto jednak pamiętać, że bardzo przezierne materiały mogą jedynie subtelnie zasłaniać przestrzeń tarasu.

Zasłony na taras pełnią funkcję dekoracyjną

Fakt, że taras otoczony jest naturą sprawia, że jest to piękne i harmonijne miejsce samo w sobie. Mimo wszystko, odpowiednia aranżacja tarasu może podkreślić jego atuty. Często jednak same meble nie wystarczą. Warto zastanowić się także nad dekoracjami w postaci latarenek, donic, skrzynek, a nawet poduszek i zasłon. Takie dodatki czynią przestrzeń przytulną i swojską. Najpopularniejszymi kolorami tkanin wykorzystywanymi jako zasłony na taras są biele, beże i szarości. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać tutaj własną wizję i zastosować ciemniejsze barwy. Należy jednak pamiętać, że mogą one ulec wypłowieniu, w związku z czym, kolor po jakimś czasie może zmienić swoją intensywność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *