Ranking Zasłon ⇒ Ważny element wnętrza domu, czyli jak wybrać odpowiednie zasłony?

Dlaczego zasłony są ważne?

Zasłony stają się coraz częściej kluczowym elementem wystroju domu, niejednokrotnie zastępują dobrze znane i szeroko wykorzystywane firanki. Dlaczego? Ponieważ dzięki nim wnętrze od razu nabiera charakteru i staje się oryginalne. Nie jest tajemnicą, że świadczą o dobrym guście właściciela (lub projektanta wnętrz, który zajmował się danym miejscem). Służą również do nadawania konkretnego stylu, podkreślają estetykę mieszkania.

Sztuka wystroju polega przede wszystkim na umiejętności posługiwania się dodatkami ze smakiem i finezją, czyli np. zabawą zasłonami. Dlatego też na rynku dostępne jest aż tak wiele rodzajów – tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie i dla swojego domu.

Ten ogromny wybór może jednak budzić mieszane uczucia – jak zatem dobrać je odpowiednio, żeby pasowały do wystroju „gniazdka”, a także powiększały optycznie pokoje? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w następnej części tekstu. Na początku warto wyróżnić trzy podstawowe kryteria wyboru.

Jakie zasłony są chętnie wybierane? Ranking na Czerwiec 2021

Prezentujemy propozycje zasłon, które są chętnie wybierane przez Kupujących.

Jak dobrać zasłonę pod względem długości?

Obecnie najpopularniejsze są dwa rodzaje zasłon:

  • Zasłony, które powinny kończyć się około 2 centymetry nad parapetem. Ten rodzaj jest najbardziej dogodny dla tych, którzy często odsłaniają i zasłaniają okno, dzięki takiej długości nie będą one zbyt ciężkie i będą spełniać swoją najważniejszą rolę – będą najbardziej funkcjonalne. Jest to rodzaj najczęściej wybierany przez klientów do mieszkań, w których sufit jest dosyć nisko lub na poddaszach domów. W ten sposób idealnie komponują się z wnętrzem.
  • Zasłony, które są do samej ziemi lub dłuższe. To rodzaj zasłon, które częściej służą jako elegancki i szykowni dodatek, niż pełnią rolę funkcjonalną (w przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju). Świetnie wyglądają takie nawet kilkanaście centymetrów dłuższe, swobodnie układające się na podłodze – uzyskujemy wtedy efekt „kotar” zasłaniających okno. To rozwiązanie świetne w przypadku wysokich sufitów lub dużych okien – powiększają wtedy optycznie pokój. Ich popularność jest największa w wnętrzach w stylach glamour, czy vintage.

Uwaga! Warto również pamiętać o odpowiednim zamontowaniu karnisza – tak, aby nie był on ani za nisko, ani za wysoko. Optymalna odległość między górną ramą okna, a karniszem to 5 centymetrów. Należy też zwrócić uwagę na rodzaj karnisza i dobrać go odpowiednio do mebli lub pozostałych dodatków w domu.

Jak dobrać zasłonę pod względem materiału?

Znowu zaczniemy od pewnego podziału:

  • Zasłony zaciemniające to zasłony najczęściej wybierane do pokojów typu sypialnia, gdzie (jak sama nazwa wskazuje) kluczową ich rolą jest powstrzymanie wpadającego światła słonecznego, czyli w pomieszczeniach, w których okno jest skierowane na południe lub na zachód. Wykonywane są z grubszych materiałów.
  • Zasłony dekoracyjne to zasłony, które pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną, dlatego ich wygląd jest bezpośrednio związany z indywidualnym życzeniem klienta, który wybiera grubość materiału, jak i wzór (o czym w następnej części tekstu).
  • Zasłony panelowe to takie zasłony, które wykonane są z wyciętych prostych pasów materiałów. Można dzięki nim łatwo zasłaniać i odsłaniać okno. Rodzaj materiału też jest uzależniony od pomysłu klienta, warto jednak wybrać trochę grubsze i solidniejsze (ale nie takie jak zaciemniające). Rośnie ich popularność zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach.

Jak dobrać zasłonę pod względem wzoru?

Ostatnie, ale jednocześnie najważniejsze kryterium wyboru, to kwestia wzoru zasłony. Pod tym hasłem kryje się jednak bardzo dużo informacji, które warto wziąć pod uwagę, gdy przyjdzie czas na wybór zasłon, a konkretniej:

  • Kolor – zasłony można dobierać na zasadzie dopasowania ich do kolorystyki mieszkania. Mogą komponować się z meblami o wykończeniu materiałowym albo stanowić swoistą pełnię z pozostałymi dodatkami mieszkania. Taka kompozycja rzadko może zawieść, zawsze będzie znaczyć o smaku projektanta. Mogą być również dobrane za zasadzie kontrastu, stanowić element rzucający się w oczy – to propozycja dla fanów odważnych rozwiązań.
  • Odcień – bardzo ważny aspekt, jeśli myślimy o zasłonach dla pokoi. Jasne odcienie nadają się do pomieszczeń dziennych, a ciemne najchętniej wybierane są do sypialni. To oczywiście wiąże się z tym, jakie czynności będą wykonywane w poszczególnych miejscach.
  • Wzór (lub brak wzoru) – podobna sprawa, jak w przypadku koloru. Zasłony mogą być we wzór komponujący się z jakimś elementem stałym mieszkania, bądź stanowić odważny akcent pokoju. Sprawa indywidualna. Najczęściej wybierane są stonowane wzory, ale wybór jest ogromny.

Sprawa zasłon powinna być o wiele jaśniejsza po zapoznaniu się z wyżej wymienionymi wskazówkami. Warto skusić się na wybranie zasłon – to bardzo szykowny element domu, a odpowiednio dobrany sprawi, że miejsce mieszkania będzie naprawdę wyjątkowe. 

Ranking Zasłon + Opis – Czerwiec 2021

Pełne zestawienie TOP10 chętnie wybieranych zasłon, wraz z ich opisem oraz specyfikacją techniczną. Ranking zawierający polecane zasłony jest aktualizowany na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *