Ranking Karniszy ⇒ Jak wybrać odpowiednie karnisze?

Karnisz to bardzo ważny element dekoracji okiennej. Nadaje oknu oraz wnętrzu niepowtarzalnego klimatu i charakteru. Podkreśla piękno firan i zasłon oraz sprawia, że meble, podłoga i dodatki znakomicie ze sobą współgrają.

Wybór idealnego karnisza wymaga przemyślenia i zwrócenia uwagi na kilka istotnych elementów. Oto kilka porad jak dopasować karnisz do rozmiaru okna, jaki wybrać kolor i materiał oraz jak należy go zamontować.

Jakie karnisze są najchętniej wybierane? Ranking na Luty 2022

Prezentujemy propozycje karniszy, które są najchętniej wybierane przez Kupujących.

Jakie karnisze wybrać? Kryteria zakupowe karniszy

Rodzaje karniszy

Wyróżnia się następujące rodzaje karniszy:

 • metalowe – najczęściej kupowane, dają wiele możliwości aranżacji wnętrz. Mogą być metalowe z chromu matowego, złotego antyku, satynowego niklu czy samego niklu ;
 • drewniane – coraz rzadziej używane, montowane we wnętrzach w stylu klasycznym i rustykalnym;
 • linkowe – są idealne do powieszenia bardzo lekkich i zwiewnych tkanin;
 • szyny sufitowe – stosowane w niskich pomieszczeniach, tam gdzie jest niewielka odległość między oknem, a sufitem. Niegdyś były metalowe, obecnie najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego PVC;
 • minikarnisze do zazdrostek – to lekkie, wąskie pręty montowane najczęściej w dolnej połowie okna, nawleka się na nie krótkie firanki ( często używa się ich w kuchni jako dodatkowej ozdoby okna).
Kolejny Ranking 2021:  Ranking karniszy do kuchni - Jakie wybrać najlepsze karnisze do kuchni?

Budowa karnisza

Karnisz zbudowany jest z:

 • wsporników – mogą być otwarte lub zamknięte, montowane od sufitu lub miedzy ścianami;
 • drążka – opiera się na wspornikach, umieszczone są na nim elementy do wieszania zasłon lub firan;
 • końcówek – najczęściej na końcówce umieszcza się kule, ale może tam być także żłobiona podłużna rurka, listki i inne elementy;
 • elementów do wieszania – kółka i żabki do wieszania zawieszone są na drążku

Jaka długość karnisza?

Najpierw należy zmierzyć szerokość okna, aby odpowiednio dopasować do niego długość karnisza. Powinien on być od niego około 30-40 cm szerszy. Po obu stronach okna powinien być wysunięty tak o 15-20 cm z każdej ze stron. Drążki najczęściej można kupić o standardowych długościach: 160 cm, 200 cm, 240 cm. W razie niestandardowych rozmiarów można je przyciąć lub połączyć ze sobą.

Karnisz  przeważnie montuje się około 5 cm nad oknem. Mocuje się go na około 15 cm wspornikach. W razie potrzeby można zastosować także specjalne przedłużki lub zamontować nawet wsporniki na suficie. Dzięki temu można będzie dowolnie regulować odległość karnisza od ściany.

Jaki kolor karnisza?

Jak dopasować kolor karnisza do wnętrza pomieszczenia? Najczęściej karnisze metalowe należy dopasować do okuć meblowych lub żyrandola, a drewniane do podłogi, drzwi i mebli. Aby w pomieszczeniu była harmonia nie należy łączyć odcieni złotych ze srebrnymi, a także matowego chromu z lśniącym satynowym niklem.

Sposób wieszania zasłon i firan na karnisz

Można zawiesić jeden lub dwa karnisze przy oknie. W przypadku, gdy są dwa, na tym bliżej okna należy zawiesić firany, a na drugim zasłonę. Aby przymocować firanę lub zasłonę w tradycyjny sposób, wystarczy przyczepić je do żabek, które umieszczone są na kółkach, zawieszonych na drążkach od karnisza.

Są także inne sposoby wieszania firan i zasłon na karnisz. Można to zrobić za pomocą szelek ( dłuższe paski materiału), które wsuwa się w drążek.

Innym sposobem jest zastosowanie taśmy marszczonej, co pozwoli mieć w równej odległości marszczenia na oknach. Także takie firany mocuje się za pomocą żabek.

Kolejnym sposobem jest zastosowanie otworów w kształcie kółek, przez które przekłada się karnisz. Jest to bardzo efektowne i wygodne rozwiązanie.

Inne zastosowanie karniszy

Karnisze mogą mieć także inne zastosowanie. Można z nich stworzyć baldachim nad łóżkiem lub moskitierę wokół miejsca spania. A także mogą przydać się do powieszenia zasłon do pomieszczenia lub garderoby.

Kolejny Ranking 2021:  Ranking karniszy rurkowych - Jakie wybrać najlepsze karnisze rurkowe?

Wybór odpowiedniego karnisza to istotna kwestia – chcąc dopasować go do wnętrza w stylu klasycznym należy pamiętać, że tutaj lepiej będą sprawdzać się te z drewna i najlepiej jeszcze z rzeźbioną końcówką.

Do wnętrz w stylu nowoczesnym będą pasować zaś karnisze metalowe z chromu matowego, złotego antyku, satynowego niklu czy samego niklu. Tutaj najlepiej będzie pasowała końcówka w kształcie tradycyjnej kuli. Nie należy mieszać odcieni srebrnych ze złotymi, ani matowych z połyskliwymi. Jeszcze potrzebna będzie odpowiednio dobrana długość karnisza (o 15-20 cm musi wystawać poza długość okna w obu stron) oraz umiejętności jego przymocowania do ściany. I już można już odprężyć się i zasiąść w pięknie urządzonym wnętrzu, w którym na efektownych karniszach ładnie prezentują się zwiewne firany i delikatne zasłony.

Ranking Karniszy + Opis – Luty 2022

Pełne zestawienie TOP10 najchętniej wybieranych karniszy, wraz z ich opisem oraz specyfikacją techniczną. Ranking zawierający polecane karnisze jest aktualizowany na bieżąco.

☆ Karnisz OSLO 160 cm pojedynczy biały 19 mm metalowy (5907550505342) ☆

Karnisz OSLO 160 cm pojedynczy biały 19 mm metalowy (5907550505342) Najniższa Cena Online Prosty bezkompromisowy karnisz pojedynczy Oslo wyróżnia się niebanalnym designem bez nadmiaru dekoratywników. Gdybyśmy mieli go opisać jednym słowem, bez wątpienia byłoby to słowo subtelność. Delikatne wsporniki i proste zakończenia powodują, że karnisz odszuka się w różnorodnych stylach wnętrzarskich. Tutaj zwykle będziemy grać tkaniną, która zawiśnie na drążku. Bez dwóch zdań ten metalowy karnisz powstał z myślą o tych wszystkich, którzy kochają progresywność we wnętrzach w najróżniejszym wydaniu. Jeśli cenisz proste rozwiązania, a z reguły swój czas, to ten model powstał właśnie dla Ciebie. Prosty montaż, gdzie narzędzi używamy tylko przy instalacji wsporników. Pozostałe elementy montujemy ze sobą na wcisk. Teraz wymiana zasłony czy firany nie sprawi problemu. Karnisz sprzedawany jest w pakiecie bez kółek.
 • Producent MARDOM 
 • Długość 160 cm
 • Materiał metal 
 • Typ pojedynczy 
Kolejny Ranking 2021:  Ranking karniszy rozporowych - Jakie wybrać najlepsze karnisze rozporowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.